PŘÍBĚH KLÁRKY

Klárka se narodila 4.5.2020 ve Svitavské nemocnici jako zdravé miminko.

Během jejího vývoje rodiče pozorovali, že nemá zájem o hračky, nemá zájem o otáčení se ze zad na bříško (nedokáže to) a že její pohled bývá často zahleděný a pokud se dívá na ně, dívá se skrz a nefixuje.

V jejich 8 měsících ji na EEG vyšetření byla zjištěna epilepsie (Westův syndrom), která ovlivňuje psychomotorický vývoj dítěte, Klárce byly nasazeny léky na epilepsii, které doposud zabírají a Klárka již nemá žádné záchvaty.

Po magnetické rezonanci ji byla bohužel zjištěna vrozená vývojová vada mozku (lisencefalie typu I), již v těhotenství se Klárce nezvrásnila šedá kůra mozková, tak jak je zvyklé u zdravých dětí. Tato skutečnost má dopad jak na psychomotorický vývoj tak na mentální vývoj Klárky a je s ním také spojené postižení zraku (centrální) – jedná se o přenos mezi okem a mozkem, kdy Klárka má chvíle kdy vidí dobře a chvíle kdy nevidí vůbec.

S Klárkou 2x denně stimulují rodiče zrak cvičením očiček a 3x denně cvičí dle rad fyzioterapeutky. Klárka se neotáčí na bříško, nepoužívá vědomě ručičky, neleze, nesedí, nechodí a nemluví.

Výtěžek z akce by rodiče využili na kompenzační pomůcky a rehabilitace.